Domowa Nutella – bez tony cukru i palmowego oleju!

Olej palmowy ….. zło, które czai się w większości produktów, jakie kupujemy. Robimy to nieświadomie bo sama nazwa nie wzbudza podejrzeń! Nie brzmi to w końcu jakoś straszliwie – olej z palmy i już.

Jednak jest straszne …… olej palmowy to najtańszy do uzyskania rodzaj oleju. Ale żeby go pozyskać wycina się hektary lasów tropikalnych, przez co tysiące orangutanów umiera. Widzieliście tę reklamę świąteczną, która ostatnio krąży po facebooku? Tę wycofaną ostatecznie z brytyjskiej telewizji bo w końcu po co podskakiwać koncernom i mówić ludziom prawdę?

Olej palmowy to niestety składnik wielu Waszych ukochanych produktów. Poczynając od niby ekologicznego masła orzechowego dostępnego w dwóch popularnych sieciach w Polsce, przez gotowe dania, chipsy!!!!, batoniki, ciastka OREO (nigdy więcej nie zjem!) aż po dziecięcy smakołyk – uwielbianą, mityczną wręcz Nutellę.

TAK KOCHANI …… Nutella poza tym, ze zawiera tony cukru, który naszym dzieciom robi TYLKO krzywdę to zawiera także pokaźną  porcję palmowego zabójcy.

A ponieważ ja kocham zwierzątka i bardzo bym chciała, żebyście kupowali świadomie to dzisiaj pokażę Wam jak w 20 min. możecie zrobić dzieciakom domowę – ZDROWĄ i pyszną Nutellę. Wierzcie mi …… będą zajadały równie intensywnie! Wy natomiast będziecie mieli pewność, że jedzą samo dobro!

To co? Robimy?

  • 150 g daktyli
  • 3/4 szklanki orzechów lub pół szklanki masła orzechowego (tylko bez oleju palmowego!)
  • 3 łyżki kakao
  • 1/3 szklanki mleka (roślinne lub krowie)
  • 1 łyżka oleju kokosowego

Daktyle moczymy przez 20 minut. Orzechy podprażamy na suchej patelni i mielimy w młynku na masło (no dobra to trwa długo – dlatego ja najczęściej używam jednak gotowego masła 100%. Wszystko zmiksujemy na gładki krem.

Gotowe!! Gdyby było za mało słodkie dodajemy daktyli, a w razie gdyby krem był za gęsty – dolewwamy mleka.

 

I już!

 

Dodaj komentarz