Jaka jest pogoda na Majorce i gdzie można sprawdzić?

W sumie to nie zamierzałam pisać na te temat. Wiem, że na wielu blogach takie wpisy się przewijają ale tak naprawdę nigdy nie sądziłam, że trzeba o tym popełniać osobny post. 

Pogoda jak to pogoda …….. żyjemy w czasach kiedy zmiany klimatyczne sprawiają, że gwarancji nie ma.  Pamiętam nasz urlop na Zanzi dwa lata temu, kiedy to przewodnik opowiadał nam o dwutygodniowej ciągłej ulewie podczas pory suchej, która totalnie zniszczyła urlopy wielu turystów. Tego deszczu nie powinno być w ogóle …… a lało 14 dni bez przerwy. I to w zasadzie tyle w kwestii GWARANCJI pogody 🙂

Oczywiście …… są miejsca gdzie totalnej lampy i 40 stopniowego upału można być bardziej niż mniej pewnym. I takim miejscem jest oczywiście Majorka w lato. Ale jeśli ktoś Wam opowiada, że tutaj w lato NA BANK NIE BĘDZIE PADAĆ …… sorry – po prostu Was oszukuje 😛

Dlaczego jednak o pogodzie piszę?

Powód jest banalnie prosty ……. na wszystkich forach turystycznych dotyczących Majorki, jak tez w Waszych wiadomościach prywatnych do mnie – to najczęściej zadawane pytanie!

„Jaka będzie pogoda na Majorce na początku lutego?” 

„Jaka będzie pogoda na Majorce w kwietniu?”

„Jaka będzie pogoda na Majorce pod koniec października?”

Kochani …… spieszę z najbardziej szczerą odpowiedzią, jakiej ktokolwiek może Wam udzielić:

„KTO TO WIE?!?!?!?!?!?!?!”

I nie chcę, żebyście ten wpis odebrali jako przytyk czy złośliwość! Po prostu chce Wam uświadomić, że te pytania są …….. bezcelowe. Gwarancji nie da Wam nikt. A średnią temperaturę na Majorce w ciągu całego roku możecie sobie swobodnie, w każdym momencie sprawdzić w googlu!

Po wpisaniu hasła „średnie temperatury na Majorce” wyskoczy Wam conajmniej kilkadziesiąt stron, które – wierzcie mi – wyczerpują ten temat 🙂

Ale dla zasady: Najkorzystniejszą porą na podróżowanie po wyspie jest okres od maja do października, kiedy to temperatury są przyjemne lub ciepłe, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura to 29°C w sierpniu, a najniższa 14°C w styczniu. 

Temperatura wody wynosi między 13°C a 27°C.  W zimę jest pewnie taka jak na początku sezonu w Bałtyku. Latem …… jest CIEPŁA!!!!!

To o czym MUSICIE pamietać to fakt, że temperatury odczuwalne w lato i zimę – różnią się od tego co podałam wyżej. W wakacje ……. 29 stopni to czuje się w nocy!!!!! W słoneczny lipcowy czy sierpniowy dzień ma się raczej wrażenie, że słupek rtęci oscyluje w granicy 45°C. Natomiast zimą – odwrotnie – ze względu na BARDZO DUŻĄ WILGOTNOŚĆ – odczuwalna temperatura jest niższa niż to co pokazuje termometr. W słoneczny dzień – na słoneczku – jest meeega wiosennie i przyjemnie, ale ranki i wieczory bywają naprawdę chłodne!!!!!

Jeśli chodzi o zimę na Majorce – wielokrotnie już pokazywałam Wam na moich InstaStories, że w grudniu czy też styczniu – opalałam się na tarasie. Ale tutaj znowu – GWARANCJI NIE MA.

Kiedy przyszedł nasz pierwszy listopad tutaj i przez jakiś tydzień ciągle padało – spotkaliśmy się z naszymi miejscowymi znajomymi i usłyszeliśmy „ to nie jest normalne!!!!! listopad i grudzień to na Majorce zazwyczaj piękna słoneczna pogoda a nie takie ulewy”. Brzmi znajomo? Mnie od razu skojarzyło się ze wspomnianym już Zanzi ……. 

Kolejne spotkanie – kolejna prognoza……. „najgorszy będzie styczeń i luty – deszcz, wilgoć …… masakra”. No ….. mamy 20 stycznia i wczoraj padał pierwszy deszcz od początku roku. Fakt ….. jak lunęło to woda lała się zewsząd …… ale do tej pory było przepięknie i wiosennie. 

I kolejna rzecz – jeszcze wczoraj prognozy pokazywały, że padać będzie CAŁY TYDZIEŃ …. tymczasem dzisiaj już tylko kropi, a deszcze mają skończyć się jutro. 

DLACZEGO TAK JEST?

Po pierwsze – pamiętajcie, że Majorka jest wyspą! Wystarczy, że przyjdzie do nas mocniejszy wiatr od morza i pogoda zmienia się diametralnie w ciągu kilku godzin. Do tego jeszcze góry – wcale nie najniższe, które czasami potrafią zatrzymać front atmosferyczny.

Po drugie …… mam taką teorię, że KAŻDA prognoza pogody na więcej niż dwa dni do przodu to wróżenie z fusów. Dlatego dawno już wyleczyłam się ze sprawdzania co to będzie za dwa tygodnie ….. a prognozy długoterminowe traktuję z duuużym przymrużeniem oka. 

Gdzie sprawdzać pogodę na Majorce?

Ok. Jakkolwiek bym się tutaj nie mądrzyła – przed wyjazdem na urlop – pogodę wszyscy sprawdzamy!  Gdzie sprawdzać pod tym kątem Majorkę?

Na pierwszy ogień idzie tutaj zawsze aplikacja pogodowa w telefonie – ODRADZAM …….. pamiętam jak na Teneryfie opalałam się na leżaku a telefon pokazywał, że pada właśnie na mnie mega ulewny deszcz.

Kolejną znana i lubianą stroną/aplikacją jest ACCUWEATHER – już lepsza ….. aczkolwiek też nie do końca wiarygodna. 

Najlepszą opcją są ZDECYDOWANIE lokalne strony pogodowe takie jak ELTIEMPO czy też AEMET. Tutaj sprawdzić warto, ale powtarzam ……. czy prognoza na dwa tygodnie do przodu się sprawdzi? Szczerze wątpię. 

Pamiętajcie też, że mimo iż Majorka nie jest dużą wyspą – pogoda na wschodnim i zachodnim wybrzeżu może się różnić.  Dlatego jeśli już sprawdzacie pogodę – róbcie to dla miejscowości, w której rzeczywiście będziecie przebywać!

Mam nadzieję, że nikogo moimi pogodowymi wypocinami nie uraziłam. Z doświadczenia wiem, że przed wakacjami – szczególnie na początku czy pod koniec sezonu – frikujemy czasami w tych kwestiach. Jednak pamiętajcie, że pytanie miejscowych o pogodę na wszystkich forach tematycznych  nie da Wam gwarancji. Pogoda to tak naprawdę jedyna kwestia, nad którą podczas wakacji nie jesteście w stanie mieć kontroli. A skoro tak jest – to zamiast zamartwiać się o stopnie celcjusza – lepiej zaplanujcie urlop tak, by spędzić go fajnie bez względu na pogodę. W gorsze dni możecie zawsze wsiąść w samochód i pozwiedzać. A wierzcie mi …….. jest co!

Dodaj komentarz