Majorkańskie jaskinie

Wiecie, że na Majorce znajduje się ok 400 jaskiń?  Spora ich część nie została jeszcze dokładnie spenetrowana, ale są też takie które można odwiedzić.

Do tych drugich należą:

Cuevas del Drach – czyli po polsku smocze jaskinie

Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji Majorki, do której my osobiście dotarliśmy dopiero po przeprowadzce tutaj. Jakoś wcześniej – nie kręcił nas klimat jaskiń. No i nauczeni doświadczeniem wiemy, że w takim miejscach zawsze jest dziki tłum. Więc odkładaliśmy i odkładaliśmy … aż przyjechali rodzice i okazało się, że bardzo by chcieli.

A jak rodzice chcą to cóż zrobić? Zakupiliśmy bilety przez internet (polecamy, nawet jeśli nie trzeba – a w czasach pandemii trzeba) i ruszyliśmy do tej turystycznej perełki.

Smocze jaskinie położone są na wschodnim wybrzeżu Majorki, a dokładnie w miejscowości Porto Cristo. Rozciągają się na prawie 1200 metrów długości, a w najgłębszym punkcie sięgają 25 m pod ziemię. We wnętrzu jaskiń ukryte jest Jezioro Martel, ogromny akwen podziemny, uważany za jedno z największych podziemnych jezior na świecie.

Jaskinie tworzą 4 niezwykłe groty połączone ze sobą podziemnymi korytarzami. Ich wnętrze zostało oświetlone, dzięki czemu prezentują się jeszcze bardziej efektownie.

Zwiedzanie jaskiń trwa mniej więcej godzinę i kończy się 10 minutowym koncertem muzyki poważnej, połączonym z pokazem świetlnym. Koncertu absolutnie nie wolno nagrywać, ani fotografować.

Same jaskinie możecie uwiecznić na zdjęciach – nie wolno jednak używać lamp błyskowych, statywów oraz reflektorów.

W cenę biletu macie wliczony parking. Na terenie kompleksu znajduje się też bar oraz sklepik z pamiątkami.

STRONA WWW: http://www.cuevasdeldrach.com/pl/

COVES D’ARTA

Drugie, najbardziej znane jaskinie na wyspie. Także na wschodzie, niedaleko miejscowości Canyamel.

Coves D’Arta zostały odkryte w 1876 roku. Początkowo służyły za schron dla bydła, w późniejszych czasach ukrywali się w nich piraci oraz pustelnicy. Dzisiaj stanowią atrakcję turystyczną. Podobnie jak Smoczne Jaskinie – tutaj także zobaczycie świetlne iluminacje (jest nawet audiowizualny spektakl), a podczas 40 minutowego zwiedzania towarzyszyć Wam będzie delikatna muzyka.

To co wyróżnia to miejsce to Królowa Kolumn – czyli majestatyczny stalagmit o wysokości 17 metrów. Piękną niespodzianką jest także pierwszy widok po wyjściu z groty, którym są lazurowe wody Morza Śródziemnego.

Co ciekawe – Coves D’Arta jako pierwszy odwiedził Juliusz Verne. Gminna wieść głosi, iż widok tak go oczarował, że wykorzystał go tworząc „Podróż do wnętrza ziemi”.

STRONA WWW: https://cuevasdearta.com/

Jeśli jesteście wielbicielami takich miejsc – na Majorce znajdziecie także niewielkie Coves de Gènova (tuż przy Palma de Mallorca). Są też Coves de Campanet (około 20 km od Alcudii), oraz Coves Blanques – niedaleko Porto Cristo.

Jako, że my nie jesteśmy jakimiś szczególnymi jaskiniowcami – pozwolimy sobie nie zanudzać Was dłużej. A jeśli pytanie czy warto zobaczyć – warto, aczkolwiek naszym skromnym zdaniem – jest wiele fajniejszych atrakcji na Majorce!

Dodaj komentarz