Wakacje 2020 na Majorce – co powinieneś wiedzieć?

Za chwilę zaczyna się lipiec i część z Was zastanawia się na pewno czy zaplanowane wcześniej wakacje na Majorce to aby na pewno dobry pomysł. Jest także taka grupa ludzi, którzy plany mieli zupełnie inne …. jednak z takich czy innych względów szukają teraz opcji „zamiennej” – czegoś bliżej, taniej i bezpieczniej.  Pandemia koronawirusa zweryfikowała bardzo dosadnie każdy aspekt naszego życia, a turystyka w sezonie 2020 – będzie raczej pełzać niż gnać na pełnym biegu. Na Majorce, która w ubiegłym roku – w samym czerwcu przyjęła prawie 1,7 mln turystów – 21 czerwca wpuściliśmy pierwszych gości. Liczb nie ma nawet sensu porównywać ….. ale na pewno jest sens rozważyć Baleary jako destynację urlopową w te wakacje!

Hiszpania była oczywiście w niechlubnej czołówce zachorowań na COVID-19 i tego w żaden sposób odczarować się nie da. Rząd próbuje teraz wyjść do turystów z kampanią #SpainforSure, która ma pokazać, że najgorsze za nami, a Hiszpania to pewny i bezpieczny kierunek wakacyjny. 

Majorka przygotowała nawet zresztą swój własny spot, w którym do odwiedzenia wyspy w te wakacje zachęca Was nasz „eksportowy” sportowiec Rafa Nadal:

Spot Rafa Nadal

? En Mallorca nos esforzamos mucho para recuperar la vida de siempre. ? Visítanos y compruébalo. #MallorcaEnElCentroDelMediterraneo Illes Balears (Mallorca – Menorca – Ibiza – Formentera) Rafa Nadal Rafa Nadal Academy Palma

Opublikowany przez Mallorca.es Piątek, 26 czerwca 2020

Czy Hiszpania to rzeczywiście bezpieczny kierunek? 

To każdy z Was musi ocenić oczywiście sam. Jednak z całą pewnością mogę Wam powiedzieć, że Baleary przechodziły pandemię zupełnie inaczej niż Barcelona czy Madryt. Od początku do końca sytuacja była u nas opanowana, a zachorowania możemy dzisiaj liczyć na palcach. Moje zupełnie subiektywne odczucie jest takie, że wakacje 2020 na Majorce to na pewno bezpieczniejszy pomysł niż dwa tygodnie nad polskim morzem, bo aktualna sytuacja w Polsce (mówię oczywiście o koronawirusie) wcale nie wygląda tak kolorowo.

A ponieważ na Balearach bardzo tęsknimy za turystami – postanowiłam przygotować dla Was kilka informacji, o które pytacie najczęściej.

OD KIEDY przylecieć na Majorkę?

Turyści ze strefy Schengen mogą przylecieć na lotnisko Palma de Mallorca już od 21 czerwca, jednak bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski zaczną się z początkiem lipca. Na Majorkę będziecie mogli poleciec z Ryanair, Wizzair oraz z PLL LOT, który w ramach programu #LOTnaWakacje uruchomił specjalną siatkę połączeń.

Czy na majorce przeprowadza się test na COVID i czy obowiązuje kwarantanna?

NIE! W chwili obecnej turyści po przylocie nie muszą przechodzić testów. Jednak po wylądowaniu każdy turysta musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia (ankietę tę dostajecie od przewodnika już przy rezerwacji biletów/odprawie – wybierajcie formularz dotyczący MAJORKI) i zmierzyć temperaturę. Kwarantanną są objęte tylko te osoby, które mają objawy choroby.

EDIT: Od 3 lipca turyści, którzy wybierają się do Hiszpanii MUSZĄ do 48 godzin przed przylotem wypełnić formularz na stronie: https://www.spth.gob.es/ i uzyskać QR kod, który jest sprawdzany na lotnisku. Często macie z tym formularzem problemy – nie chce się zapisać, nie przepuszcza Was dalej. Czasami wystarczy zmiana nazwy hotelu (usunięcie jednego elementu).

Czy wszystkie hotele na Majorce będą otwarte w sezonie 2020?

Niestety nie wszystkie, ale jest ich coraz więcej z każdym dniem. Z doświadczenia i rozmów ze znajomymi dzierżawcami hoteli mogę powiedzieć, że wiele mniejszych placówek uzależnia decyzję o otwarciu od ilości napływających rezerwacji np. z serwisu booking.com

Jeśli zależy Wam na konkretnym hotelu i chcecie mieć pewność, że będzie otwarty – warto sprawdzać informacje bezpośrednio na stronie www czy social mediach hotelu. Wiele miejsc, które teraz są ciągle zamknięte – planuje otwarcie od 1 lub 15 lipca. 

Jak będzie teraz wyglądać pobyt w hotelu na Majorce?

Tak jak w każdym kraju – na Majorce także wprowadzono w tym zakresie wiele nowych zasad i obostrzeń.

To co wiemy na pewno to fakt, że w częściach wspólnych hotelu należy nosić maseczkę, a liczba osób przebywających jednocześnie w tychże częściach – musi być ograniczona. Zmienia się oczywiście sytuacja dotycząca all inclusive i bufetów – jedzenie będzie nakładane przez pracowników, a jeśli dopuści się samoobsługę – wymagane będzie zakładanie jednorazowych rękawiczek. Co do zawartości i zasad oferty AI – musicie dopytać o nią szczegółowo w miejscu, gdzie planujecie pobyt, bo to zależy już indywidualnie od placówki. 

Ograniczenia na majorkańskich plażach.

Oficjalne zalecenia są takie, by zachować na plaży odstęp 2 metrów pomiędzy „osobami”, oraz minimum 6 metrów od brzegu (ma to ułatwić swobodne przemieszczanie się). Jeśli jesteście w grupie – nie może ona przekraczać liczby 25 osób.

Jak to jednak wygląda w praktyce? Kiedy wczoraj pojechaliśmy ze znajomymi na plażę Es Trenc – jedną z najbardziej lubianych przez turystów – o wspomnianych odstępach można było zapomnieć. Jak zwykle teorię weryfikuje tutaj rzeczywistość, a ta jest brutalna. Mówi się oczywiście o możliwości wprowadzenia ograniczeń na najbardziej obleganych plażach, ale jak miałyby one wyglądać – niewiadomo. Na dzień dzisiejszy plaże są otwarte, bary plażowe się powoli otwierają, toalety są dostępne i nie zauważyłam tutaj żadnych „specjalnych” obostrzeń. Myślę, że dobrym pomysłem jest posiadanie w ekwipunku plażowym własnego płynu do dezynfekcji!

Listę najładniejszych moim zdaniem plaż na Majorce znajdziecie TUTAJ.

Czy otwarte są lokale, dyskoteki, restauracje, sklepy z pamiątkami?

Jeśli chodzi o kluby – zgodę na otwarcie dostały te, które mogą pomieścić nie więcej niż 300 osób. Jeśli chodzi o restauracje – powoli się one otwierają i myślę, że w lipcu zdecydowana większość będzie już dostępna. Pamiętajcie, że wchodząc do restauracji musicie mieć maseczkę, którą zdejmujecie przy stoliku. W wielu miejscach zostały wprowadzone dodatkowe zasady bezpieczeństwa taki jak np. cyfrowe menu – dostępne po zeskanowaniu QR kodu.  

Maseczki są też obowiązkowe w sklepach, które powoli także otwierają się dla kupujących. W sieciówkach i dużych sklepach wprowadzono w miarę możliwości osobne drogi wejścia i wyjścia.

Wypożyczenie auta.

W wypożyczalniach wprowadzono wszelkie niezbędne procedury bezpieczeństwa. Samochody są dezynfekowane po każdym „wypożyczającym”. Wiele wypożyczalni zdecydowało się na specjalne promocje – niektóre, takie jak np. polecany przez nas miejscowy – ROIG.COM – dają możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji do 24 godzin przed jej terminem. 

Wypożyczonym samochodem możecie bez problemu poruszać się po całej wyspie. Więcej na temat wypożyczenia samochodu na Majorce znajdziecie TUTAJ.

czy zobaczycie wszystko co chcecie?

Na szczęście większość miejsc wartych zobaczenia na naszej pięknej wyspie to po prostu miasteczka, miejscowości czy plaże, do których dostęp jest swobodny. Jeśli jednak interesują Was aquaparki (mamy dwa) czy zabytki, takie jak jaskinie lub katedra – tutaj musicie już sprawdzać bezpośrednio na stronie obiektu. 

Przykładowo – AQUALAND w El Arenal otwiera się od 17 lipca, a smocze jaskinie będą dostępne już od 1 lipca ale tylko w określonych godzinach i z naciskiem na zakup biletów online. Takie ograniczenia są niezbędne, by nie przekraczać 75% obłożenia obiektu i skutecznie zadbać o bezpieczeństwo personelu oraz odwiedzających.

Przylecieć …. czy nie?

Na koniec pozostaje pytanie czy decydować się w tym roku na hiszpański urlop. 

To co mogę powiedzieć Wam na pewno, to fakt, że wakacje 2020 na Majorce będą z całą pewnością inne niż wszystkie do tej pory. Ale taka sytuacja ma miejsce w zasadzie na całym świecie, bo turystyka jest jedną z największych ofiar pandemii. 

Wybierając się na urlop za granicę – na pewno warto sprawdzić dokładnie informacje o hotelu i okolicy a także zadbać o ubezpieczenie (z tego co wiem duże firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie produktów travel odpowiednie opcje). Dobrym pomysłem jest kupienie usługi assistance, która daje Wam możliwość dostępu np. do telemedycyny. 

Majorka na Was czeka – woda w morzu jest już cieplutka, a pogoda piękna. Jeśli zapytalibyście mnie o radę – powiem NO JASNE,  ŻE PRZYJEŻDŻAĆ! Jednak decyzja o zagranicznych wakacjach w obecnej sytuacji to na pewno bardzo subiektywna kwestia i sami musicie być do do słuszności takiej decyzji przekonani. 

Dodaj komentarz